Centrum Praw Kobiet: Scena ze ścianą

Wielkie dramaty rodzinne często mają tragiczny koniec, gdyż nauczyliśmy się nie słyszeć dobiegających zza ściany krzyków, nie widzieć sińców na twarzy mijającej nas na schodach sąsiadki, nie zauważać rozgrywających się wokół nas tragedii.

4809c049e166fe7e66fd0c33b04568fa9d022401

Akcja społeczna „Scena Za Ścianą” koncentruje się wokół problemu przemocy wobec kobiet. W szczególności porusza aspekt pokutującego w społeczeństwie błędnego przekonania, iż zjawisko to nie dotyczy środowiska osób wykształconych i zamożnych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, jak wiele spośród ludzkich dramatów rozgrywa się  często dosłownie tuż za ścianą. Chcemy też skruszyć  zaporę obojętności, którą odgradzamy się na co dzień od problemów innych ludzi. Ściana ta nie pozwala nam na dostrzeżenie i gesty życzliwości w stosunku do obcych.

Nasz komunikat kierujemy  w szczególności do osób wykształconych, którym nie towarzyszy przekonanie, że przemoc dotyka kobiety w każdym wieku i reprezentujące różne  grupy społeczne.

Wykorzystaliśmy motyw popularnych sztuk teatralnych istworzyliśmy plakaty wzorowane na afiszach teatralnych. Kontrastowe zestawienie tytułu dramatu, np. komedii Moliera pt. „Szkoła Żon” z wizerunkiem pobitej kobiety – w dodatku znanej aktorki – pozwoliło uzyskać szokujący efekt zaskoczenia.

Swoich wizerunków użyczyły nam Grażyna Wolszczak, Tamara Arciuch oraz Joanna Koroniewska.

Dlaczego zdecydowały się panie na udział w akcji Scena Za Ścianą?

GRAŻYNA WOLSZCZAK:

Do udziału w kampanii przekonał mnie sam pomysł na tą akcję. Posiniaczona twarz aktorki na afiszu teatralnym i tytuł komedii Moliera „Sztuka Żon”. Pomyślałam wtedy, że to mocne zestawienie, które ma szansę poruszyć ludzi, a przynajmniej zwrócić ich uwagę. Przemoc domowa musi wyjść na światło dzienne, musi wyjść z czterech ścian, wtedy dopiero będzie można pomóc tym rodzinom. Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą się wciąż pojawiać i nie przemijać bez echa.

JOANNA KORONIEWSKA:

Zgodziłam się na udział w tej kampanii dlatego, że jestem przeciwna agresji w jakichkolwiek działaniach. Trzeba być uważnym i respektować indywidualną przestrzeń każdego z nas. Dlatego nie można też pozostać obojętnym wobec takiej agresji i przemocy wobec kogokolwiek, zwłaszcza istot pozornie słabszych, w tym oprócz dzieci – oczywiście kobiet. Będę gorąco wspierać tego typu przedsięwzięcia, ponieważ najważniejsze jest to, żeby osoba ulegająca takiej presji wiedziała, że nie jest sama i że wokół niej są poszczególne osoby oraz instytucje które mogą jej –  ofierze , w takim bezpodstawnym działaniu udzielić pomocy.

57aa9e389d39a4a9bab82fa7cf017db2d37d9d70 453c249ae2672aad3e4549f637482ed014773c13 659087dadca94db7e84b9f2bc6d8d5767ba26db7

Fundacja Centrum Praw Kobiet udziela pomocy ofiarom przemocy poprzez interwencyjną linię telefoniczą, dostępną całą dobę.

Numer telefonu i adres strony Fundacji, na której znajduje się wiele użytecznych informacji, znajdują się na wszystkich materiałach reklamowych.

Apelujemy również o finansowe wsparcie działań Fundacji, która z niezwykłym zaangażowaniem, każdego dnia służy pomocą i wsparciem poszkodowanym kobietom.

Organizatorzy akcji:

Fundacja Centrum Praw Kobiet we współpracy z Agencją Reklamową Radna.

CPK

design & theme: www.bazingadesigns.com