Celebrytki przeciwko przemocy domowej

Tłumaczenie Aleksandry Samborskiej

Niecodzienny projekt pochodzącego z Włoch artysty i aktywisty, Alexsandra Palombo, ma zwrócić uwagę na problem związany z przemocą domową, która niejednokrotnie pozostaje w ukryciu z powodu obojętności świadków wydarzenia. 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą Wobec Kobiet w obiektywie Alexsandra Palombo znalazły się między innymi Angelina Jolie, Emma Watson i Madonna. Wszystkie posiniaczone i z widocznymi śladami przemocy – na znak, że każda kobieta może stać się obiektem agresji. Aby zachęcić kobiety, które doświadczyły przemocy do przerwania zmowy milczenia.

Praca nosi tytuł: „Życie może być bajką, jeśli tylko przerwiesz milczenie. Żadna z nas nie rodzi się odporna na przemoc”. Towarzyszy jej angielski hashtag #STOPVIOLENCEAGAINSTWOMEN.

„Wykonałem serię zdjęć, aby rozbudzić refleksję nad ważną kwestią” – przyznaje Palombo. „Przemoc domowa to «rak» toczący społeczeństwo i mogący dotknąć każdego – nieważne, czy jesteś celebrytką, czy zwykłym człowiekiem” – dodaje.

Kampanię wsparły również modelki Kim Kardashian i Kendall Jenner oraz piosenkarka Miley Cyrus.

„Sfotografowane gwiazdy są doskonałym nośnikiem artystycznego przekazu. Pokazują, że nikt nie jest odporny na przemoc” – zauważa Palombo.

Milczenie i obojętność powoduje więcej krzywdy niż choroby i wypadki. Żeby temu zapobiec, należy przede wszystkim edukować społeczeństwo w duchu wzajemnego szacunku i równości oraz uwrażliwiać na problem. Każdy z nas może przyczynić się do zmiany mechanizmów przemocy poprzez uświadomienie sobie skali zjawiska”.   

To nie pierwszy raz, kiedy Alexsandro Palombo sięga po wizerunki znanych i lubianych, żeby zabrać głos w dyskusji na kontrowersyjne tematy. Walczył między innymi z uprzedzeniami wobec osób niepełnosprawnych, pomagał kobietom po mastektomii, wykorzystując postaci z bajek Disneya, a nawet umieścił rodzinę Simpsonów w obozie koncentracyjnym celem uczczenia siedemdziesiątej rocznicy likwidacji Auschwitz-Birkenau i przywołania pamięci o Holokauście. 

z19242935IH,Angelina-Jolie--Seria-plakatow-opublikowanych-w-poAngelina Jolie w wersji „z krwiakami”. Alexandro Palombo chciał tym samym „zwrócić uwagę ludzi na problem przemocy domowej”

z19242940IH,Emma-Watson--Seria-plakatow-opublikowanych-w-portaEmma Watson, filmowa Hermiona z serii o Harrym Potterze

z19242942IH,Kirsten-Stewart--Seria-plakatow-opublikowanych-w-pKristen Stewart, znana z sagi „Zmierzch”

z19242939IH,Madonna-Ciccone--Seria-plakatow-opublikowanych-w-pKrwiaki Madonny są wyznacznikiem przemocy domowej

z19242936IH,Miley-Cyrus--Seria-plakatow-opublikowanych-w-portaPiosenkarka Miley Cyrus również wzięła udział w kampanii

z19242941IH,Gwyneth-Paltrow--Seria-plakatow-opublikowanych-w-pZdobywczyni Oscara, Gwyneth Paltrow, na zdjęciu z posiniaczoną twarzą

z19242938IH,Kim-Kardashian--Seria-plakatow-opublikowanych-w-poModelka Kim Kardashian w obiektywie Alexsandro Palombo

design & theme: www.bazingadesigns.com