Burząc archetypy wdzięczących się kobiet – arcydzieło Goliardy Sapienzy wydane po 45 lat czekania

Goliarda Sapienza napisała książkę, która została sprzedana w 300 tysiącach egzemplarzy w samej Francji (dla porównania żadna książka w Wielkiej Brytanii nie osiągnęła takiego wyniku). Le Monde nazwał ją nadzwyczajną pisarką, a Penquin Classics- znane wydawnictwo w Anglii, opisuje powieść jako nadzwyczajną, a autorkę porównuje do pisarzy/pisarek pokroju Henrego Jamesa. Zaskakujące w tej historii sukcesu jest to, że książka powstała 45 lat temu, a jej autorka umarła w biedzie nie mogąc wydać swojej powieści odrzucanej przez kolejnych wydawców jako ‚stek grzesznych i paskudnych historii’.

Goliarda Sapienza urodziła się w 1924 roku w Katanii jako córka znaczącej socjalistki Marii Guidice i prawnika o podobnych poglądach – Peppino Sapienzy. Młoda Goliarda studiowała aktorstwo, wkrótce też zaczęła pracować zarówno w kinie jak i w teatrze. Od 1958 skupiła się na pisarstwie, a książkę o której mowa zatytułowała „Sztuka przyjemności” (L’arte della gioia). Mąż Goliardy trzymał manuskrypt przez ponad dwie dekady i wydał książkę w nakładzie jedynie tysiąca kopii w 1998. Wtedy też książkę w końcu doceniły wydawnictwa brytyjskie i francuskie, które zdecydowały się zainwestować w to zapomniane dzieło.
Dlaczego książka musiała czekać tyle lat, by ujrzeć światło dzienne? Głównie dlatego, że opisuje seksualne przygody kobiety, która sypia zarówno z mężczyznami jak i kobietami, dokonuje kazirodztwa, a oprócz tego morduje zakonnicę. Bohaterka- Modesta jest rzadką postacią w literaturze – jest kobiecą libertynką i symbolem wyzwolenia seksualnego. Według wydawnictwa Penguin jest też przeciwieństwem wdzięczących się archetypów kobiecości w stylu Belli i Anastasi spopularyzowanych przez takie powieści jak „Pięćdziesiąt twarzy Greya” czy „Wyznania uległej”.
Co ciekawe, życie autorki też byłoby ciekawe do sportretowania w powieści. Mimo pojawienia się w filmach Luchino Viscontiego musiała zmagać się z poważnymi problemami finansowymi. Poważnymi do tego stopnia, że w pewnym momencie wylądowała w więzieniu za kradzież biżuterii należącej do jej przyjaciółki. Opublikowała kilka powieści, ale to „Sztuka przyjemności” okazała się prawdziwym arcydziełem.

Źródło: http://www.guardian.co.uk/books/2013/jun/28/woman-sexual-adventures-uk-publication

design & theme: www.bazingadesigns.com