Brytyjska uczennica walczy z praktyką okaleczania dziewczynek

Fahma Mohamed, ubrana w kolorową chustę i skórzaną kurtkę, z szerokim uśmiechem mówi, że z natury jest osobą nieśmiałą. „Zawsze byłam trochę z tyłu. Rzadko zabierałam glos. Brakowało mi pewności siebie”. Wszystko się zmieniło, odkąd 17 letnia uczennica z Bristolu została twarzą kampanii wspieranej przez brytyjską gazetę The Guardian, której celem jest szerzenie wiedzy i przeciwdziałanie praktykom okaleczania żeńskich narządów płciowych (FGM), polegającym na usunięciu części lub całości zewnętrznych narządów płciowych kobiety.

Fahma MohamedFahma Mohammed,  Photograph: Adrian Sherratt

Poprzedni miesiąc przyniósł serię zwycięstw kampanii. Wsparli ją m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon oraz Pakistańska aktywistka Malala Yousafzai, a petycję podpisało do tej pory 250 tysięcy osób. Malala Yousafzai nazwała Fahme swoja siostrą, dodając, iż cieszy się z tego, że obie działają na rzecz praw dziewcząt.

Podczas spotkania w ostatni wtorek Fahma, razem z przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji „Integrate Bristol”, spotkała się z ministrem edukacji Michaelem Gove, aby przekonać go do przeprowadzenia kampanii informacyjnej w brytyjskich szkołach na temat horroru praktyk FGM. Po spotkaniu, które trwało ponad godzinę, minister chwaląc inspirującą kampanię Fahmy, zapewnił, że ministerstwo jeszcze przed Wielkanocą wyśle do każdej szkoły wskazówki dla nauczycieli, jak uchronić dziewczynki przed koszmarami FGM.

Po miesiącach spotkań z działaczkami i działaczami na rzecz zaprzestania FGM, Fahma rozpoczęła swoja kampanię 6 lutego, w dniu proklamowany przez ONZ jako Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych. The Guardian poinformował, że pomimo prawie trzech dekad ustawy zabraniającej okrutnych praktyk obrzezania kobiet i dziewczynek w Wielkiej Brytanii, nadal  każdego roku ponad 24 tysiące brytyjskich dziewcząt poniżej 15 roku życia jest zagrożona praktyką FGM. W samej Anglii i Walii szacuje się ze 66 tysięcy kobiet doświadczyło praktyk FGM. Na świecie liczba kobiet i dziewcząt dotkniętych bestialskim procederem wynosi ponad 140 milionów.

Tłumaczenie: Kamila Tomczak

design & theme: www.bazingadesigns.com