Bo w kosmosie najważniejszy jest makijaż

Opracowanie Natalia Macioszek

W środę odbyła się konferencja dotycząca ośmiodniowej symulacji życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak relacjonuje Fusion: w eksperymencie brała udział grupa sześciu rosyjskich astronautek, które żyły razem w warunkach badawczych.

Cytując wypowiedź koordynatora projektu – Siergieja Ponomariowa, „eksperyment tego typu nie został przeprowadzony nigdy wcześniej”. Zastanawiające jest więc, dlaczego uczestniczki zamiast otrzymać pytania dotyczące eksperymentu, zostały zapytane, jak poradzą sobie bez makijażu i towarzystwa mężczyzn.

Według Phys.org, jedna z badaczek – Anna Kussmaul odpowiedziała: „Jesteśmy w pracy. Kiedy wy pracujecie nie myślicie o kobietach i mężczyznach”.

„Jesteśmy piękne bez makijażu” – dodała współczłonkini zespołu, Daria Komissarowa.

Choć ich odpowiedzi są godne pochwały, smutnym jest, iż w ogóle były potrzebne – tym bardziej, że Rosjanki od dawna gromadzą zasługi na polu nauki i technologii, co podkreśla Russian History Blog. Rosjanka Walentyna Tierieszkowa była pierwszą kobietą w kosmosie. Kobiety z tego kraju odgrywały i odgrywają znaczącą rolę w historii nauki i przemysłu technologicznego.

W Stanach Zjednoczonych tendencja ta jest odwrócona. Jak wykazały wyniki badania z 2014 roku – przy wyborze między identycznie wykwalifikowanymi przedstawicielami dwóch płci, menadżerowie w sektorze STEM (Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka) dwa razy częściej oferują dane stanowisko mężczyznom. Według raportu przeprowadzonego na początku tego roku przez Harvard Business Review, prawie połowę kobiet ciemnoskórych, bądź latino, pracujących w STEM, brano za opiekunki lub pracowniczki administracyjne w ich miejscu zatrudnienia.

Pomimo bycia narażonym na konserwatywne poglądy dotyczące płci, nieustraszony zespół rosyjskich badaczek otrzymuje silne wsparcie. Jak powiedział koordynator eksperymentu – „uważamy, że przyszłość kosmosu należy za równo do mężczyzn, jak i do kobiet”.

Liderka zespołu Jelena Łucznickaja zgadza się z tym stwierdzeniem wypowiadając się w następujący sposób dla Phys.Org: „jestem pewna, że każda z nas posiada odpowiedni poziom edukacji, właściwe cechy osobowości i wychowanie, by odnieść sukces. Na razie nie wyobrażam sobie, aby istniało coś co mogłoby nam zaszkodzić lub nas osłabić”.

design & theme: www.bazingadesigns.com