Bezdomna i Miesiączkująca

Tłumaczenie: Wioletta Mrozowska
Korekta: Grzegorz Stompor

Produkty do higieny intymnej rzadko pojawiają się na liście produktów niezbędnych dla osób bezdomnych. Jakie są tego efekty? Tysiące kobiet mieszkających na ulicach czy w schroniskach nie mają dostępu do podpasek, tamponów czy wkładek higienicznych.

11012831_818606861539235_8596746528983982090_ofot. The Homeless Period

Miesiączka, niedogodność i udręka dla większości kobiet, rodzi poczucie wstydu i bezsilności wśród tej części bezdomnych. „Brak możliwości utrzymania higieny osobistej niesie za sobą niezliczone negatywne psychologiczne oraz fizyczne konsekwencje” – zauważa Shea Post, dyrektorka wykonawcza Athens Area Homeless Shelter w Georgii, która wraz z grupą studentów zajmuje się rozprowadzaniem zestawów do higieny intymnej wśród potrzebujących. Post dodaje, że grupę najciężej dotkniętą brakiem dostępu do tego typu produktów stanowią nastoletnie bezdomne dziewczyny, ponieważ „okres dojrzewania płciowego, wraz z pierwszą miesiączką, to wydarzenia niezwykle istotne i nierzadko traumatyczne nawet dla dziewczyn o stabilnej sytuacji społeczno-ekonomicznej”.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia, kobiety i rodziny stanowią najszybciej rosnącą grupę wśród bezdomnych. Bez dostępu do podstawowych produktów do higieny intymnej, bezdomne kobiety i dziewczyny muszą improwizować – papier toaletowy z publicznych toalet czy zwinięte używane szmaty często zastępują tampony i podpaski. Co więcej, przez brak możliwości konsultacji z lekarzem oraz regularnych zmian produktów menstruacyjnych, z każdą przeżywaną miesiączką bezdomne kobiety narażone są na infekcje oraz poważne powikłania.

Sytuacja wygląda źle, ale są też dobre wiadomości: w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba grup zajmujących się rozprowadzaniem menstruacyjnych produktów higienicznych wśród bezdomnych kobiet. Założona przez Joanie Balderstone i Rebeccę McIntire organizacja non-profit Distributing Dignity, z siedzibą w Camden w stanie New Jersey, zajmuje się zaopatrywaniem bezdomnych w podstawowe produkty do higieny intymnej. Od swojego powstania w 2010 roku działalność organizacji rozprzestrzeniła się na Nowy Jork i  Pensylwanię, a w perspektywie przewidywane są inicjatywy w skali całych Stanów Zjednoczonych. „Każda z nas posiada historię o sytuacji, w której była nieprzygotowana” – czytamy w wypowiedzi Balderstone dla Ms Magazine. Jednakże dla bezdomnych kobiet „problem nie kończy się na etapie zaskoczenia… One wiedzą kiedy będą miesiączkować. Sednem ich problemu jest brak środków na przygotowanie się do tego wydarzenia”. Distributing Dignity zaangażowała się w organizację „Mardi Bra” – przyjęcia podczas którego wolontariusze_ki zbierają biustonosze, podpaski i tampony dla lokalnych schronisk. W ubiegłym roku przynieśli pomoc ponad 500 kobietom, a wynik z czerwca bieżącego roku był jeszcze lepszy. Teraz za cel stawiają sobie pomoc 2300 kobietom do grudnia tego roku.

W Los Angeles, zapoczątkowany przez Fundację Feministyczna Większość (ang. Feminist Majority Foundation) program Girls Learn International skupia się na rozpoznawaniu wyzwań i problemów bezdomnych kobiet, a także prowadzi zbiórki produktów do higieny intymnej dla organizacji Downtown Women’s Shelter, która następnie rozprowadza je wsród potrzebujących. „Bezdomni ludzie są jednymi z najbardziej niewidocznych w naszym społeczeństwie… Populacja bezdomnych kobiet jest ogromna i niemal całkowicie lekceważona,” twierdzi Francesco Wengrod, uczeń liceum, który regularnie wspiera projekty mające na celu pomoc bezdomnym kobietom. „Największą satysfakcję przynosi rzeczywista, namacalna pomoc ludziom w potrzebie” – dodaje Wengrod.

Niestety, ta część bezdomnych kobiet, która jest w stanie zarobić niewielkie pieniądze na produkty niezbędne do przeżycia, postrzega tampony i podpaski jako towary luksusowe. Produkty te nie są refundowane przez rząd, co dla bezdomnych kobiet oznacza ich całkowitą niedostępność. Pomimo tego, że miesiączka jest naturalną, nieuniknioną, biologiczną codziennością dla połowy społeczeństwa – oraz tego, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych właściwa higiena intymna w czasie miesiączki jest jednym z praw człowieka – tampony i podpaski nie są postrzegane jako to, czym tak naprawdę są: koniecznością. Codziennie życie bezdomnych kobiet i dziewczyn niesie za sobą wiele strachu i niepewności. Niepewność dotycząca nadchodzącej miesiączki nie powinna być jedną z nich.

design & theme: www.bazingadesigns.com