Arabia Saudyjska w przyszłym roku pozwoli kobietom prowadzić samochody

Matylda Jonas-Kowalik
Korekta: Iga Dzieciuchowicz

Od czerwca 2018 w Arabii Saudyjskiej, bliskowschodnim kraju znanym z szowinistycznego prawa, kobiety będą mogły legalnie prowadzić samochody. Mimo braku oficjalnego zakazu, prawa jazdy do tej pory wydawane były wyłącznie mężczyznom. Liczne restrykcje i przepisy nakładane przez państwo na Saudyjki sprawiają, że kobiety są przez całe życie zależne od męskich „opiekunów”.

Decyzję o zmianie prawa podjął król Salman ibn Abd al-Aziz, a saudyjska Agencja Prasowa podaje, że ”królewski dekret wprowadzi w życie przepisy dotyczące ruchu drogowego, w tym wydawania praw jazdy dla mężczyzn i kobiet”.

– To jest historyczny, wielki dzień w naszym królestwie – powiedział podczas konferencji z dziennikarzami książę Khaled bin Salman, ambasador Arabii Saudyjskiej w USA. Zmianę prawa poprzedziły lata starań aktywistek i aktywistów zarówno w Zatoce Perskiej, jak i po za nią.

– Możliwość prowadzenia samochodu znacznie ułatwia logistykę i pozwala na szybsze wykonywanie zadań. To bardzo emocjonujące, w końcu mieć tę możliwość – komentuje dla CNN Kholoud Attar, designerka i właścicielka magazynu, która prowadzi swój biznes od dziesięciu lat. – To będzie ogromna zmiana dla kobiet, które zatrudniam – dodaje Attar.

Manal al-Sharif, jedna z kobiet prowadząca kampanię Women2Drive w Arabii Saudyjskiej, powiedziała, że decyzja o umożliwieniu kobietom prowadzenia może nie ma sensu dla tych, którzy mieszkają poza granicami kraju, ale dla mieszkańców Arabii Saudyjskiej jest to ogromna bitwa, która właśnie została wygrana. Sharif, która obecnie mieszka w Australii, w 2011 została aresztowana w Arabii Saudyjskiej po tym, jak opublikowała na YouTube film, w którym prowadziła samochód. Groźby śmierci i pogróżki, które potem otrzymywała,  skłoniły ją do rozpoczęcia kampanii Women2Drive. W rozmowie z CNN al-Sharif powiedziała, że stagnacja gospodarcza w kraju była jednym z powodów tej decyzji.

– Nie mogą pozwolić sobie na utrzymanie kobiet na tylnym siedzeniu, chcą, aby kobiety w pełni angażowały się w gospodarkę, a nie można było tego zrobić – nie można mieć kobiet na politycznych stanowiskach lub w rządzie, gdy one nadal nie mogą prowadzić własnego samochodu – przekonuje al-Sharif.

W Królestwo Arabii Saudyjskiej dominuje wahhabizm – ścisła interpretacja islamu, która zakazuje mieszania płci w czasie publicznych wydarzeń i nakłada liczne ograniczenia na kobiety, w tym obowiązek udzielenia zgody męskiego „opiekuna” na podjęcie pracy czy podróżowanie. Ograniczenia te są egzekwowane przez policję religijną. Mimo zmiany przepisów, kobietom nie będzie wolno uczyć się jazdy samochodem bez pozwolenia „opiekuna”.

Liesl Gerntholtz, dyrektorka Działu Praw Kobiet w organizacji Human Rights Watch, powiedziała CNN, że chociaż pozwolenie kobietom na prowadzenie samochodów było bardzo ważnym krokiem, to do równouprawnienia droga dalej pozostaje bardzo daleka.

– Zakaz prowadzenia pojazdów to tylko jeden z licznych przepisów i zasad, które uniemożliwiają kobietom wiele rzeczy – mówi Gerntholtz. – Reguła „opieki” zabrania kobietom podejmowania wszystkich ważnych decyzji w życiu bez zgody mężczyzny z rodziny, nawet jeśli ten krewny jest jej 7-letnim synem – dodaje Gerntholtz.

design & theme: www.bazingadesigns.com