Arabia Saudyjska: nowy system smsowy kontrolujący kobiety

Arabia Saudyjska znów cofnęła się w zakresie praw kobiet. Powstał system smsowy informujący mężczyzn za każdym razem, gdy kobieta „pod ich opieką” opuści kraj.

Mideast Saudi Women

Arabia Saudyjska jest na 130. miejscu z 134. krajów, jeśli chodzi o przestrzeganie praw kobiet – tylko 16,5% Saudyjek pracuje. W ramach prawa szariatu wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, wymagają nadzoru ze strony mężczyzny i nie mogą opuścić kraju bez jego pisemnej zgody. Niedawno państwo znalazło kolejny sposób na ubezwłasnowolnienie kobiet. System wysyłający smsy do mężczyzn jeszcze bardziej zaostrzy kontrolę nad wszystkimi „buntowniczymi” przypadkami.

Wszystko zaczęło się w zeszłym tygodniu, kiedy Saudyjczyk podróżujący z żoną zaczął otrzymywać smsy od instytucji ds. imigracji informujące go, że jego żona opuściła międzynarodowe lotnisko w Riyadh. Sprawę nagłośiła na Twitterze Manal al-Sherif, aktywistka na rzecz praw kobiet, Al-Sherif znana jest ze swojej działalności „wywrotowej”. W zeszłym roku została aresztowana po wrzuceniu na YouTube filmiku pokazującego, jak prowadzi samochód.

2

design & theme: www.bazingadesigns.com