Od dzisiaj antykoncepcja awaryjna tylko na receptę – w odpowiedzi powstała inicjatywa Lekarze Kobietom

Małgorzata Maciaszek

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży antykoncepcji awaryjnej (ellaOne) bez recepty. Jak sobie w związku z tym poradzić w sytuacji kiedy będziemy jej potrzebować?

lek
Z inicjatywy lek. med. Aleksandry Krasowskiej, specjalistki psychiatrii, zawiązała się grupa pod nazwą „Lekarze Kobietom”. Ma ona na celu stworzenie sieci lekarzy i lekarek w różnych częściach Polski, którzy w razie nagłej sytuacji wypiszą kobietom receptę na antykoncepcję awaryjną. 

Na stronie można znaleźć informacje, że pigułkę „dzień po” może wypisać nie tylko ginekolog/ginekolożka, ale także lekarz rodzinny z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub lekarz w nocnej pomocy lekarskiej (NPL). W przypadku kiedy lekarz POZ lub NPL odmówi wypisania recepty, można kontaktować się z lekarzami z „Lekarze Kobietom” poprzez adres mailowy lub na Facebooku.

Wkrótce na stronie Lekarze Kobietom na Facebooku będzie dostępna mapa z miastami, w których lekarze i lekarki wypiszą receptę nieodpłatnie / za symboliczną złotówkę / rezygnując z części opłaty za wizytę w gabinecie prywatnym.

Osobiście odradzam chodzenie w tej sprawie na SOR, ponieważ z reguły czas oczekiwania w przypadku osoby nie będącej w stanie zagrożenia życia  w szpitalnych oddziałach ratunkowych wynosi kilkanaście godzin. W chwili obecnej najwięcej ginekologów i ginekolożek współpracujących z „Lekarze Kobietom” przyjmuje na terenie Warszawy, ale organizatorka akcji Aleksandra Krasowska ma nadzieję, że będą się zgłaszali lekarze z innych miast, miasteczek i wsi. 

Ponadto na grupie zbierane są informacje na temat aptek, które nie robią trudności zasłaniając się klauzulą sumienia i sprzedają antykoncepcję awaryjną. Na fanpage znajduje się post, pod którym można zamieszczać informacje o sprawdzonych aptekach. Czekamy także na stronę www.lekarzekobietom.pl, która aktualnie jest w budowie. 

Lekarki i lekarze chcący wesprzeć akcję, mogą kontaktować się z Aleksandrą Krasowską przez Facebook. W tym celu powstała także grupa zamknięta na Facebooku „Lekarze Kobietom – grupa robocza lekarzy”.

Solidarność naszą bronią!

design & theme: www.bazingadesigns.com