Ana Brnabic premierką Serbii. To pierwsza kobieta i zarazem pierwsza lesbijka na tym stanowisku

Tłumaczenie: Aleksandra Jakubczak

Serbia znana jest z bardzo niskiej aktywnoścfi państwa na rzecz praw LGBT. Prezydent Serbii mianował Anę Brnabic na stanowisko premierki, co czyni ją nie tylko pierwszą kobietą, ale także pierwszą otwarcie homoseksualną osobą pełniącą tę rolę w historii tego bardzo konserwatywnego kraju.

Brnabic, niezrzeszona w żadnej partii, została pierwszą homoseksualną minister w ubiegłym roku. Informacja obiegła media i była szeroko komentowana ze względu na bardzo konserwatywne stanowisko państwa wobec praw LGBT.

Teraz prezydent Aleksandar Vucic ogłosił oficjalną nominację polityczki na stanowisko premierki. Jej kandydatura musi zostać formalnie zatwierdzona przez parlament, co zaplanowane jest na przyszły tydzień.

Prezydent Vucovic określił tę nominację jako „trudną decyzję podjętą w interesie Serbii i jej obywateli”. Brnabic pełniła dotąd funkcję minister w departamencie administracji publicznej i samorządowej.

Jej nominacja do rządu była chwalona przez organizacje praw człowieka, które doceniły ten fakt w obliczu historii kraju, gdzie społeczności LGBTQ zmagają się z atakami, przemocą i prześladowaniami.

41-letnia kobieta była uhonorowana tytułem „bizneswoman roku”, studiowała w Wielkiej Brytanii i USA. Biegle posługuje się zarówno angielskim, jak i rosyjskim.

Amnesty International uznało Serbię za jeden z wielu krajów odznaczających się jawnym brakiem woli  zmierzenia się z problemami homo i transfobii.

Pary homoseksualne oraz ich gospodarstwa domowe nadal nie są objęte taką samą ochroną prawną jak te prowadzone przez pary heteroseksualne.

Prezydent Vucic, kiedyś ekstremista, dziś po stronie reform, zobowiązał się do podjęcia działań na rzecz poprawy sytuacji osób homoseksualnych w Serbii. Jest to część planu mającego na celu zbliżenie kraju do członkostwa w UE.

design & theme: www.bazingadesigns.com