Aktywistki Femen przerywają muzułmańską konferencję o kobietach

Martyna Marczyńska
Korekta: Michalina Pągowska

Dwie aktywistki feministycznego ruchu Femen wystąpiły topless na scenie muzułmańskiej konferencji poświęconej kobietom. Wydarzenie miało miejsce w sobotę, na przedmieściach Paryża.

Femen_93a69a_5684109

W sobotę na konferencji w Pontoise, trwającej od 12 do 13 września głos zabrać miało dwóch kontrowersyjnych imamów – Nader Abou Anas i Medhi Kabir. Ich wystąpienie dotyczyło tematu dowartościowania kobiety w Islamie. Około 20.30 na scenę weszły dwie kobiety krzyczące „Nikomu nie podlegam, nikt mnie nie posiada, jestem sobie prorokiem!”. Zostały brutalnie ściągnięte ze sceny przez służby porządkowe i widzów. Dziennikarka BuzzFeed France sfilmowała zamieszanie wywołane wystąpieniem kobiet. 

„Dwóch imamów mówiło wtedy o tym, czy należy bić swoją żonę, czy nie” – tłumaczy Inna Schevchenko, rzeczniczka Femenu w Paryżu. Zgodnie z wersją dziennikarki BuzzFeeda, Medhi Kabir prosił muzułmanów, by wobec kobiet zachowywali się przykładnie, czyli „podążali za prorokiem, który nigdy nie uderzył swojej żony i nie kazał sobie służyć”.  „Chcemy, by muzułmanie i muzułmanki zachowywali_ły się tak, jak zachowywał się prorok…” – to ostatnie zdanie imama, zanim mu przerwano.

Działaczki Femenu zostały przekazane w ręce policji, a następnie zwolnione po przesłuchaniu, jednak organizatorzy konferencji zapowiadają wniesienie skargi do sądu.

W proteście przeciwko planowanej konferencji na stronie Change.com powstała petycja, pod którą podpisało ponad 6000 osób. Twórca petycji pisał o zaproszeniu „fundamentalistycznych duchownych, jak Nader Abou Anas, znanych z usprawiedliwiania gwałtu małżeńskiego i szerzej poddania kobiety mężczyźnie”. Po sobotnich wydarzeniach stronę petycji jednak zaktualizowano i autor podzielił się swoimi wątpliwościami co do słuszności akcji Femenu: „Interwencja działaczek umożliwia duchownym przyjęcie postawy ofiary i wzmacnia przekonania ich słuchaczy”.

design & theme: www.bazingadesigns.com