Afryka Wschodnia przerywa milczenie na temat menstruacji dziewczynek

W czasie okresu niektóre dziewczęta mogą opuścić nawet do 20 procent lekcji w roku szkolnym. Powodowane jest to brakiem środków higienicznych i związanym z tym upokorzeniem. To szkodliwie wpływa na ich potencjał edukacyjny – niektóre decydują się rzucić szkołę przez niedostępność produktów sanitarnych. Podjęto jednak szereg inicjatyw, by zmienić ten stan rzeczy.

girls
Kiedy Peninah Mamayi w styczniu zaczęła miesiączkować, była przestraszona, zdezorientowana i zakłopotana. Tak jak tysiące innych dziewczynek z rozwijającego się świata, rozpoczynających miesiączkowanie nie mając pojęcia, czym ono jest, Mamayi, mieszkająca ze swoją bratową w wiosce w Tororo w zachodniej Ugandzie, nie przyznała się przed nikim.

„Poszłam do toalety, miałam krew na majtkach” – opowiada Mamayi – „Zastanawiałam się, co to jest, i byłam tak przerażona, że pobiegłam do domu i zaczęłam płakać. Po prostu użyłam szmat. Bałam się powiedzieć o tym komukolwiek.”

Zdesperowane młode kobiety z Ugandy sięgają po liście, papier, stare ubrania i inne materiały jako substytuty podpasek i tamponów, do których nie mają dostępu, lub na które nie mają środków. Jak powiedział minister zdrowia w tym tygodniu na konferencji poświęconej problemowi higieny menstruacyjnej, niektóre z dziewczyn siedzą na piasku, dopóki nie przestaną krwawić.

„Zawsze staramy się dawać im coś w szkole” – mówi nauczycielka ze szkoły w Kampali, liczącej ok. 300 uczennic – „Nie wiemy, jak radzą sobie po powrocie do domu, ponieważ nie stać nas na takie finansowanie.”

Tłumaczenie: Aleksandra Kamińska

design & theme: www.bazingadesigns.com