Afgańskie dziewczyny uczą się jeździć na desce w środku strefy działań wojennych

skateistan2_2185

Dowiedziałam się dzisiaj o szkole deskorolki w Afganistanie, w której 40% uczniów to kobiety.

Jak na część świata, gdzie małe dziewczynki mogą zostać zastrzelone za samą chęć uczestniczenia w edukacji, to dość imponująca statystyka. Jak na część świata, gdzie małym dziewczynkom zabrania się nawet jeździć na rowerze – ta statystyka jest wręcz przełomowa.

Tym samym Afganistan, choć to nieprawdopodobne, zyskuje tytuł kraju z najwyższym procentowym udziałem kobiet w skateboardingu.

Wojna, Talibowie, nagminne łamanie praw człowieka: niestety właśnie z tym kojarzy nam się dziś Afganistan. A jednak w środowisku, w którym nie ma miejsca dla dzieci, stanowią one aż 70% populacji.

Kiedy w 2007 roku Oliver Percovich pierwszy raz odwiedził Afganistan miał w swoim bagażu trzy deskorolki. Niemal natychmiast został otoczony przez dzieci pragnące nauczyć się jeździć i uświadomił sobie swoje powołanie. Od tamtego czasu Olly na stałe przeniósł się do Kabulu i razem ze swoją ekipą poświęcił życie tworzeniu Skateistanu, czyli pozarządowej organizacji non-profit, która tworzy szkołę funkcjonującą w pełnym wymiarze godzin, gdzie oprócz zajęć w skateparku, dzieci mogą pogłębiać  swoje zainteresowania od sztuk pięknych po ochronę środowiska.

Niestety, wciąż istnieją oczywiste przeszkody w edukacji dziewcząt w Afganistanie. Jednak organizacji Olivera poprzez współpracę z lokalną społecznością oraz rządem udało się zdobyć ich poparcie. Okazuje się, że wiele Afgańczyków i Afganek uznaje skateboarding za odpowiednią aktywność dla dziewczynek, jednak aby uszanować prawo uczone są wyłącznie przez żeńską kadrę oraz uczęszczają na zajęcia w innych dniach niż chłopcy.

[vimeo http://vimeo.com/46337060]

[vimeo 46337060w = 500 & h = 280]

Dla ułatwienia Skateistan organizuje transport dla swoich uczennic. Na strzeżonym prywatnym terenie dzieci mogą czuć się bezpiecznie przez sześć dni w tygodniu. Można tam spotkać dzieci ubogie, uchodźców/uciekinierów oraz młodzież niepełnosprawną, która korzysta ze specjalnych programów nauczania umożliwiających terapię sportową.

Jazda na desce ulicami Kabulu jest tępiona wszystkimi możliwymi środkami, założenie szkoły w samym środku strefy działań wojennych wiąże się z ciągłym ryzykiem. We wrześniu tego roku czterej małoletni uczniowie, wolontariusze i młodzi liderzy Skateistanu, zostali zabici w jednym z samobójczych ataków na ulicy miasta. Pracowali wtedy w celu wsparcia swoich rodzin i bliskich.

Oliver Percovich wiąże ze Skateistanem nadzieje na przełamanie cyklu przemocy dotykającej dzieci w ich rodzinnym mieście. Szkoła ma dać im pasję i narzędzia niezbędne do zmiany przyszłości na lepsze.

Od czasu założenia Skateistanu w 2007 roku organizacja otworzyła nowe ośrodki w Pakistanie i Kambodży, a wkrótce pojawi się też druga szkoła w Mazar-e-Sharif w Afganistanie.

W 2009r. w Kabulu nakręcono długometrażowy dokument o Skateistanie, któremu następnie w 2011 r. jury Cinema For Peace Berlin przyznało nagrodę w kategorii Najcenniejszy Dokument.

(„Skateistan: Cztery kółka i deska w Kabulu“ można pobrać w iTunes).

Misję można wesprzeć kupując koszulkę lub biorąc udział w wolontariacie.

girls_take_the_fountain_22

Źródło:  http://www.messynessychic.com/2012/11/27/in-the-midst-of-a-warzone-there-is-an-afghani-skateboarding-school-for-girls/

design & theme: www.bazingadesigns.com