Afganistan: Nowe prawo uderzające w ofiary przemocy domowej

W Afganistanie obie izby parlamentu przyjęły zmianę w kodeksie postępowania karnego, która zakazuje krewnym oskarżonego/ej składania zeznań przeciwko danej osobie. Prawo to wciąż czeka na podpis konserwatywnego prezydenta Hamida Karzai, który, jeśli podpisze ustawę, wprowadzi prawo, które de facto pozwoli mężczyznom na znęcanie się nad swoimi żonami, dziećmi czy innymi członkami rodziny, bez obaw o prawne konsekwencje.

999160_10202526532618177_503260257_n

Zmiany prawne spowalniają Afganistan w dążeniu do równości kobiet i mężczyzn, kwestionują też prawo zakazujące przemocy wobec kobiet, które uchwalone zostało dopiero w 2009 roku i które penalizowało też małżeństwa nieletnich, małżeństwa przymusowe oraz gwałt. Jak mówi Manizha Naderi (dyrektorka grupy charytatywnej Kobiety dla Afgańskich Kobiet), nowe prawo uniemożliwi wnoszenie spraw o przemocy wobec kobiet przed sąd a osoby najbardziej podatne na taką przemoc zostaną pozbawione sprawiedliwości.

Jak zauważa Human Rights Watch nowa sytuacja prawna odbiera kobietom prawo do ochrony przed przemocą domową czy przed małżeństwami nieletnich poprzez uciszenie ofiary i członków rodziny, którzy byli świadkami podobnych zdarzeń.

Warto zaznaczyć, że w Afganistanie najwięcej przemocy wobec kobiet obecnej jest w rodzinie. Przykładowo, jak zauważa gazeta.pl, „Zgodnie z nowym prawem do sądu nigdy nie mogłaby trafić np. sprawa Sahar Gul, dziewczyny, której krewni więzili ją w piwnicy skutą łańcuchami. Kiedy odmówiła pracy jako prostytutka, głodzili ją, przypalali i bili”. 

 Opracowała: Katarzyna Siemasz

design & theme: www.bazingadesigns.com