Aborcyjny statek w Meksyku. Kiedy znów przypłynie do Polski?

Kamila Kuryło

W czwartek Aborcyjny statek Women on Waves (Kobiety na Falach) w porozumieniu z meksykańskimi organizacjami feministycznymi przypłynął do Meksyku. Do niedzieli osoby potrzebujące aborcji mogą zgłosić się na bezpłatny zabieg metodą farmakologiczną, pod warunkiem, że ciąża nie przekroczyła 9 tygodnia. Jak podaje Women On Waves, w 2009 r. w Meksyku wykonano milion aborcji. 

langenort2fot. Women on Waves

Na pokładzie statku osoby zainteresowane mogą otrzymać środki antykoncepcyjne oraz skorzystać z poradnictwa na temat zdrowia reprodukcyjnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Meksyku aborcja jest uważana za przestępstwo. Tylko w niektórych stanach wyjątkiem są sytuacje, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, stwarza zagrożenie dla życia bądź zdrowia kobiety lub kiedy badania wskazują na wadę płodu. 

Jednak w rzeczywistości nawet w tych przypadkach dostęp do legalnej aborcji nie jest zwykle egzekwowany. 

Wyjątek stanowi miasto Meksyk, gdzie aborcja (do 12 tygodnia ciąży) jest dostępna na żądanie od 2007 roku. 

Według danych, w Meksyku 9,2 proc. kobiet będących w niechcianej ciąży umiera, ponieważ są zmuszone do poddania się niebezpiecznym zabiegom w podziemiu.  (Freyermuth, Numeralia 2014, 2016)

Rebecca Gomperts, założycielka Women On Waves, powiedziała w rozmowie z serwisem rp.pl, że w ciągu najbliższych dwóch lat holenderski statek najprawdopodobniej znowu przypłynie do Polski. Pierwszy raz statek Langenort” z kliniką aborcyjną należący do organizacji WoW przypłynął do Polski w 2003 roku.

 

design & theme: www.bazingadesigns.com