28 czerwca: rocznica zamieszek Stonewall

W Stanach Zjednoczonych lat 60-tych policyjne kontrole i naloty na bary środowisk LGBT były bardzo częste. Jednak wczesnym rankiem 28 czerwca 1969 roku, bywalcy i bywalczynie Stonewall Inn w Nowym Jorku stwierdzili/ły, że wystarczy. Kiedy policja wtargnęła do baru, drag queens, geje i lesbijki przebywający w barze zaczęli/ły walczyć z policją, co przekształciło się w sześcionocny protest na ulicach West Village. 

sylvia-rivera-marchSylvia Riviera (trzymająca baner) i Marsha P. Johnson w trakcie Christopher Street Liberation Day w Nowym Jorku w czerwcu 1973 roku. Fotograf: Leonard Fink

W nocy z 27 na 28 czerwca 1969, manhattańska policja chciała dokonać rutynowego nalotu na „Stonewall Inn”, gejowski bar znajdujący się przy Christopher Street w Grennwich Village. Goście baru, po kolei wyprowadzani na zewnątrz, zamiast rozejść się, zaczęli tworzyć tłum niezadowolony z działań policji, który wkrótce skupiał ok. 1000 osób. Policjanci zabarykadowali się w środku lokalu i zagrozili użyciem broni wobec osób, które miałyby próbować wtargnąć do środka. Z czasem posiłki policyjne uwolniły funkcjonariuszy, a operacja ta nie obyła się bez rannych po obu stronach. W dzielnicy wybuchły zamieszki, które trwały do późna w nocy, a wszystko odbywało się pod hasłami wsparcia dla społeczności gejowskich. Na ulicach pojawiły się napisy „Support gay power”, „Drag power” czy „Gay is good”. W kolejnych dniach zamieszki się nasiliły, a protestujących lesbijek i gejów było coraz więcej. 

Zamieszki Stonewall były przełomowym momentem dla ruchu walczącego o prawa dla społeczności LGBTQI. Zjednoczyły środowiska, głównie lewicowe, które walczyły przeciwko dyskryminacji. Rok później zorganizowano marsz upamiętniający wydarzenia z Greenwich Village, w którym uczestniczyło od 5 do 10 tysięcy kobiet i mężczyzn.

Dla upamiętnienia w wielu miastach organizowany jest też Christopher Street Day (CDS), podczas którego organizowane są pochody czy parady, w których udział biorą setki tysięcy osób. 

design & theme: www.bazingadesigns.com