241 kobiet i dzieci uprowadzonych przez Boko Haram wreszcie na wolności

Tłumaczenie: Wioletta Mrozowska
Korekta: Michalina Pągowska

Siły wojskowe uratowały 241 kobiet i dzieci trzymanych w niewoli przez Boko Haram.

14428694342_bd2dc976f0_b

Jak podało CNN, nigeryjskie wojsko w środę poinformowało, że w trakcie nalotu na dwa obozy kontrolowane przez terrorystyczne grupy radykalnych islamistów zdołało uwolnić więźniów. Rzecznik armii, płk Sani Usman, w wywiadzie dla nigeryjskiej gazety Punch poinformował, że wtorkowe naloty całkowicie zniszczyły obydwa obozy. Co więcej, z informacji podanych przez CNN wynika, że naloty doprowadziły do aresztowania 43 bojowników Boko Haram, łącznie z liderem – Bulama Modu.

Udana misja ratunkowa to wspaniała wiadomość, tym bardziej że nastąpiła po ponad roku poszukiwań i wiary w szczęśliwy powrót do domu uczennic uprowadzonych z wioski Chibok. Tamto wydarzenie odbiło się szerokim echem – zapoczątkowało hashtag #bringbackourgirls i wywołało protesty na całym świecie. Jednakże wciąż nie wiadomo, czy uczennice z Chibok, uprowadzone w kwietniu 2014 roku, znajdują się wśród niedawno uwolnionych kobiet i dzieci.

To nie pierwszy raz, kiedy zakładnicy Boko Haram zostali uwolnieni. W maju tego roku 293 kobiety i dziewczyny zostały uratowane po tym, jak wojskowi zajęli trzy obozy powstańcze w lesie Sambisa w północno-wschodniej części kraju. Parę dni później uwolniono kolejne 234 kobiety i dziewczyny – aczkolwiek, nieoczekiwanie wyszło na jaw, że co najmniej 91 procent uwolnionych spodziewa się dziecka. Z reportu ONZ wynika, że 20 z 234 kobiet i dziewczyn było w widocznej, zaawansowanej ciąży. 

Według International Business Times te ciąże potwierdzają informacje, że uprowadzane przez powstańców kobiety i dziewczyny są rutynowo gwałcone i zmuszane do ślubu z bojownikami Boko Haram. Lider grupy, Abubakar Shekau, w wideo upublicznionym w listopadzie powiedział: „Sprawa dziewczyn jest od dawna nieaktualna, bo już dawno wydałem je za mąż”.

W kolejnym przejmującym wideo z maja 2014, Shekau z dumą oznajmił, że zamierza traktować uprowadzone dziewczyny jak niewolników. Powiedział:

„Sprzedam je na rynku, przez Allaha. Sprzedam je i wydam za mąż. Istnieje rynek sprzedaży ludzi… Wydam za mąż dziewczynę w wieku dwunastu lat. Wydam za mąż dziewczynę w wieku dziewięciu lat… Kobiety są niewolnikami. Chcę zapewnić moich muzłumańskich braci, że Allah uznaje niewolników w Islamie”.

Nie wiadomo jeszcze, ile, jeśli jakiekolwiek, z uwolnionych kobiet i dzieci jest w ciąży.

W marcu Boko Haram zadeklarowało lojalność wobec Państwa Islamskiego, które rządzi własnym kalifatem na obszarze Syrii i Iraku.

Boko Haram, którego imię tłumaczy się na „Zachodnia edukacja jest zabroniona”, ma w planach ustanowienie własnego kalifatu w Nigerii.

design & theme: www.bazingadesigns.com