#100lat praw wyborczych Polek | córy warszawskie

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny feministyczny teatr w Polsce, od dziesięciu lat aktywnie zmieniający oblicze polskiego teatru. Rok 2018 to dla Grupy czas radości i świętowania, wolności. TERAZ POLIŻ celebruje 10-lecie istnienia grupy, a prócz tego 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Z tej okazji przygotowany został bogaty program obejmujący spektakle, słuchowiska, koncerty oraz działania edukacyjne.

Rok 2018 to czas kobiet niepodległych, niezależnych, samostanowiących, świętujących ponad podziałami. – mówi Marta Jalowska, członkini Grupy – TERAZ POLIŻświętuje wspólnie z innymi kobietami 10 lat kolektywnej, niehierarchicznej pracy w kobiecym zespole 10 lat bez liderki.

Zapraszamy do obejrzenia teasera video, który wprowadzi Państwa w klimat tegorocznego projektu!

W 2018 Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ będzie kontynuować podjęte wcześniej próby przywracania pamięci o polskich dramatopisarkach oraz wprowadzać do niej współczesne twórczynie projektem “córy warszawskie #100lat”, będącym działaniem na styku teatru, muzyki i pracy badawczej. Grupa zajmuje się od lat tworzeniem i rekonstruowaniem herstorii teatru polskiego. 

W jubileuszowym programie znajdą m.in. spektakl, koncerty, spacery literackie, warsztaty, wystawa w Galerii 18A – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jest znana jako poetka, a przecież pisała też genialne dramaty. Anna Świrszczyńska ma na swoim koncie niezwiązane z powstańczą martyrologią utwory pisane dla teatru poetyckiego. Prezentowane przez nas teksty spokojnie mogłyby się stać kanonem literackim. W niczym nie ustępują dziełom pisanym przez mężczyzn – w wywiadzie udzielonym na antenie Czwórki przekonują członkinie TERAZ POLIŻ – Dorota Glac i Kamila Worobiej.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu na stronie Czwórki:

We współpracy z Zuzanną BojdąAnną Karasińską i Izą Smelczyńską oraz Weroniką Szczawińską, Martą Sokołowską, Olą Bilińską, Agnieszką Szczepańczyk i Teatrem Polskiego Radia grupa stworzyła dwa słuchowiska: “Bombowe dziewczyny” i “Ryt”, których premiery odbędą się w warszawskiej Klubojadalni Młodsza Siostra, a później, tak jak w poprzednim roku, będą dostępne na stronie internetowej portalu NINATEKA.

W październiku i listopadzie zaprosimy Państwa na koncerty w oparciu o teksty dramatyczne Anny Świrszczyńskiej ze zbioru “Teatr poetycki”. Pierwszy z nich to uczczenie jubileuszu 10. urodzin TERAZ POLIŻ, drugim świętujemy 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Koncerty powstaną we współpracy z Wojtkiem Blecharzem i Barbarą Wiśniewską, co wprowadza działania grupy w pole współczesnej muzyki eksperymentalnej i klasycznej.

Czterokrotnie zaprezentujemy Państwu warszawską wersję spektaklu “Kto się boi Sybilli Thompson?” w reżyserii Julii Szmyt (fb).

W ramach działań edukacyjnych będziemy kontynuować cykl warsztatów Klubu Świadomego Widza oraz zaprosimy na dwa wykłady dot. kobiecej walki o prawa obywatelskie i wyborcze w 1918 r.

design & theme: www.bazingadesigns.com